história

História Československého futbalu v skratke

Československý futbal má dlhú a bohatú históriu, ktorá siaha až do konca 19. storočia. Prvé futbalové kluby sa začali v tejto časti Európy objavovať v 90. rokoch 19. storočia, predovšetkým vďaka vplyvu britských expatriantov a študentov, ktorí priviedli tento šport do strednej Európy.

 1. Vznik a počiatky (1900-1930)
  – Prvé oficiálne futbalové zápasy v Československu sa hrali okolo roku 1898.
  – V roku 1901 bol založený prvý český futbalový klub AC Sparta Praha, ktorý sa stal jedným z najúspešnejších klubov v histórii československého futbalu.
  – V roku 1920 bol založený Československý futbalový zväz.
 2. Medzivojnové obdobie (1930-1938)
  – Československý národný tím dosiahol svoj prvý výrazný úspech v roku 1934, keď sa dostal do semifinále prvého majstrovstva sveta v Taliansku.
 3. Po druhej svetovej vojne (1945-1989)
  – Po druhej svetovej vojne československý futbal zaznamenal ďalšie úspechy. Tím dosiahol svoj vrchol v roku 1962, keď sa dostal do finále majstrovstva sveta v Čile.
  – Na klubovej úrovni sa československé tímy zúčastňovali európskych pohárov, pričom AC Sparta Praha a Dukla Praha dosiahli významné úspechy.
 4. Rozpad Československa (1989)
  – Po politických zmenách v roku 1989 a rozpade komunistického režimu došlo k rozpadu Československa na dve samostatné krajiny – Českú republiku a Slovensko.
 5. Futbal po rozpade (1993-súčasnosť)
  – Obidve krajiny, Česká republika a Slovensko, pokračovali vo svojich futbalových tradíciách ako samostatné štáty.
  – Česká republika sa zúčastnila niekoľkých európskych a svetových majstrovstiev, vrátane úspešného postupu do finále EURA 1996.
  – Slovenský národný tím sa tiež zúčastnil európskych majstrovstiev a po prvýkrát sa kvalifikoval na majstrovstvá sveta v roku 2010 v Južnej Afrike.

Československý futbal zanechal významný odkaz v európskom a svetovom futbale s mnohými vynikajúcimi hráčmi, klubmi a historickými okamihmi.